Kurs na wózki widłowe - 10 rzeczy, które nie każdy o nim wie!
www.monte-cassino-1944.com
certyfikat cece
Zanim zapiszemy się na jakiś kurs powinniśmy najpierw jak najwięcej się o nim dowiedzieć. Tak, abyśmy mieli pewność, że w razie czego nic nas nie zaskoczy i będziemy w miarę możliwości przygotowani na każdą sytuację, jaka może się wówczas pojawić. Dlatego właśnie warto jak najwięcej dowiedzieć się na temat kursu na wózki widłowe, bo wówczas będzie większa szansa na to, że bez większych problemów uda nam się je zaliczyć, a wtedy zyskamy kolejne umiejętności, które mogą nam się przydać w odpowiednim czasie.
O tym trzeba wiedzieć
Przede wszystkim musimy wiedzieć, że samo ukończenie kursu na wózki widłowe to za mało, abyśmy mogli nimi kierować i za ich pomocą przenosić ciężkie palety. Żeby zdobyć odpowiednie uprawnienia musimy jeszcze zdać egzamin teoretyczny i praktyczny, który zostanie potwierdzony specjalnym certyfikatem. Na taki kurs może się zapisać każdy, kto ma ukończone 18 lat i przynajmniej podstawowe wykształcenie. Ważny będzie również dobry stan zdrowia i właściwa sprawność ruchowa. Na taki kurs nie będą mogły się zapisać osoby z różnymi zaburzeniami i chorobami psychicznymi, mające duże wady słuchu i wzroku, jak i takie u których będą stwierdzone problemy z koordynacją ruchową. Trzeba wiedzieć, że możemy uzyskać uprawnienia na kierowanie różnymi wózkami. Są takie, które pozwolą nam na jazdę każdym rodzajem wózka widłowego, takie, gdzie będziemy mogli obsługiwać tylko i wyłącznie wózki jezdniowe, ale o dowolnym udźwigu, napędzie i wysokości podnoszenia. Jak i takie, które pozwalają na obsługę wózków jezdniowych, ale tylko takich gdzie operator znajduje się na zewnątrz wózka.
Musimy też wiedzieć, że kursy na wózki widłowe oferowane są w różnych cenach, w zależności od ilości godzin, od tego co wchodzi w zakres opłaty, jak i tego jaki rodzaj uprawnień chcemy zdobyć. Zapisując się na kurs na wózki widłowe musimy być przygotowani na to, że będziemy zdobywać wiedzę praktyczną i teoretyczną, i żadnej z nich nie można pominąć.
Co jeszcze jest ważne?
Na egzaminie będziemy mieli część teoretyczną, na której będzie poruszana wiedza ogólna i szczegółowa dotycząca wózków. A część praktyczna będzie sprawdzała nasze umiejętności podczas jazdy. Nie musimy robić kursów na wózki widłowe, jeśli egzamin przeprowadza pracodawca i na czas pracy u niego zdobywamy możliwość jazdy wózkami, ale tylko wtedy, gdy pracujemy u niego, nigdzie indziej. I nie potrzebujemy takich kursów jeśli jeździmy wózkami paletowymi ręcznymi. Ważną kwestią będzie z pewnością to, że taki egzamin na wózek widłowy pozwala na uzyskanie dożywotniego certyfikatu, a więc nie musimy go odnawiać, pod warunkiem, że stan naszego zdrowia pozwala na kierowanie nim. W zależności od wymaganych umiejętności operator wózków widłowych zarabia ok. 2000 – 3000 brutto. Ponieważ certyfikat na wózek widłowy jest wystawiany nie tylko w języku polskim, ale również po angielsku i niemiecku, to jest on honorowany na terenie Unii Europejskiej. Warto zobaczyć co może nam dać ukończenie takiego kursu na wózek widłowy i co o tym kursie powinniśmy wiedzieć.