Szkoła wyższa, a uczelnia państwowa – porównanie
studia kosmetologia
biuro tłumaczeń warszawa
Licealiści i osoby po technikum z maturami stają przed dylematem nad wyborem placówki, w której odbędą studia w wymarzonym kierunku. W dzisiejszych czasach posiadamy nie tylko renomowane uczelnie państwowe, lecz też prywatne szkoły wyższe. Każde z nich posiada swój program kształcenia i bardzo bogate oferty kierunków, z pośród których trzeba wybrać ten jeden jedyny i najlepszy. Jak znaleźć odpowiednią szkołę wyższą?
Dylemat przyszłych studentów
Szkoły wyższe to studia, za które trzeba płacić. Bez względu na to, czy odbywają się one w trybie stacjonarnym czy niestacjonarnym.
Pieniądze musza znaleźć się na koncie placówki każdego miesiąca albo co semestr. W przypadku uczelni państwowych, studia w trybie dziennym nie są płatne. Płaci się jedyne za studia w trybie niestacjonarnym, które odbywają się najczęściej w czasie dwóch weekendów w okresie miesiąca. Stawki są różne. Zalezą one od kierunku.
Największą kwotę uiszcza się przeważnie za studia związane z prawem lub medycyną. Posiadając finansowe wsparcie rodziców studenci bez problemu są w stanie przebrnąć przez pięć do sześciu lat studiów i odebrać należny im tytuł. Zacznie cięższą sytuacje mają żaki, którzy muszą samodzielnie zapracować na mgr przed nazwiskiem. Jeżeli nie stać ich rodzin na utrzymanie, czyli zapewnienie pieniędzy na wynajem pokoju lub stancji oraz na wyżywienie, a także na studia w przypadku płatnych uczelni to jedynym rozwiązaniem jest w ich przypadku podjęcie pracy dorywczej. Godzenie nauki i pracy nie zawsze jest proste.
Znacznie łatwiej jest studentom niestacjonarnym. Porównując uczelnie państwowe a szkoły wyższe warto podkreślić nie tylko kwestie opłat. Pojawia się dylemat dotyczący renomy dyplomu. Jak będzie on wypadał w oczach potencjalnych pracodawców, gdy zostanie wystawiony przez szkołę wyższą lub uczelnie państwową? Jeszcze kilka lat temu preferowano przede wszystkim studentów uczelni, którzy pozyskiwali wiedze głównie w trybie stacjonarny. Obecnie na rynku pracy stawia się na doświadczenie, a kwestia renomy uczelni spadła.
Dlatego nie trzeba zbyt mocno przejmować się tą kwestią. Jednakże przed podjęciem ostateczniej decyzji o wyborze konkretnej placówki w jakiej uzyskamy wykształcenie wyższe, należy przeanalizować wszystkie jej słabe i mocne strony oraz przyjrzeć się opiniom jej absolwentów.